علمی

 

در مورد ابوالوفا بوزجانی بیشتر بدانید

البته متن انگلیشه

خوب سایت ما هم دایرةالمعارف دو زبانس دیگه...


ادامه مطلب
برچسب ها: علمی,سایر,دانشمندان,ابوالوفا بوزجانی, | موضوع : ,, | بازدید : 17672

[ جمعه 30 دی 1390 ] [ 15:09 ] [ علی قانع ] [ ]

usable energy derived from replenishable sources such as the Sun (solar energy), wind (wind power), rivers (hydroelectric power), hot springs (geothermal energy), tides (tidal power), and biomass (biofuels


ادامه مطلب
برچسب ها: علمی,فیزیک,اونایی که زبانشون خوبه بیان تو,renewable energy, | موضوع : ,, | بازدید : 254

[ چهارشنبه 28 دی 1390 ] [ 15:03 ] [ علی قانع ] [ ]

پیشینه
بهرام چوبین سردار ایرانی دورهٔ ساسانی، هنگام بازدید از محل فوران نفت خام در ناحیه بادکوب (باکو) با توجه به قدرت اشتعال‌زایی این ماده، بر آن شد تا نوعی جنگ‌افزار ساخته شود و این کار را به مهندسان ارتش ایران واگذار نمود. در مدتی کم‌تر از یک سال، پیکانی ساخته شد شبیه به موشک‌های امروزی که حامل گوی دوکی شکلی بود که به نفت خام آغشته شده بود و از روی تخته‌ای که بر پشت قاطر قرار داشت با کشیدن زه پرتاب می‌شد. این دستگاه از یک زه (رودهٔ خشک شده) و چوب گز ساخته شده بود که بر تخته سوار می‌شد و دارای ضامن بود که دارای پنج خدمتکار بوده‌است که دو نفر از آن‌ها کمانکش بودند و نفر سوم نشانه‌گیری می‌کرده‌است. نفر چهارم مسئول افروختن بخش آغشته به نفت خام بوده و نفر پنجم قاطر را نگه می‌داشته‌است.[۱]
طبقه‌بندی جنگ‌افزارها
جنگ‌افزار متعارف

برچسب ها: علمی,تکنولوژی,جنگ افزار(از ویکی پدیا), | موضوع : ,, | بازدید : 230

[ چهارشنبه 28 دی 1390 ] [ 14:53 ] [ علی قانع ] [ ]

شبکه آموزشی جهانی QS فهرست 400 دانشگاه برتر جهان را در سال تحصیلی 2011-2012 اعلام کرد.

به گزارش ایرنا، بر اساس این رتبه بندی موسوم به (World University Ranking) برای دومین سال پیاپی دانشگاه کمبریج انگلیس با کسب 100 امتیاز در رتبه نخست این فهرست قرار گرفت.

رتبه بندی جدید برترین دانشگاه‌های جهان

 

آموزش > عالی  - همشهری‌آنلاین:
شبکه آموزشی جهانی QS فهرست 400 دانشگاه برتر جهان را در سال تحصیلی 2011-2012 اعلام کرد.

به گزارش ایرنا، بر اساس این رتبه بندی موسوم به (World University Ranking) برای دومین سال پیاپی دانشگاه کمبریج انگلیس با کسب 100 امتیاز در رتبه نخست این فهرست قرار گرفت.

بر اساس این رتبه بندی دانشگاه‌های هاروارد، موسسه فناوری ماساچوست (MIT) و ییل از آمریکا نیز به ترتیب رتبه‌های دوم تا چهارم را از آن خود کردند.

دانشگاه های اکسفورد، کالج سلطنتی لندن، کالج لندن هر سه از انگلیس و دانشگاه های شیکاگو، پنسیلوانیا و کلمبیا از آمریکا نیز در جایگاه‌های پنجم تا دهم ایستادند.

بر اساس این رتبه بندی دانشگاه تهران بین 501- 550 دانشگاه برتر جهان قرار گرفت و دانشگاه صنعتی شریف رتبه 601 را کسب کرده اند.

پایگاه QS همچنین در یک رتبه بندی مجزا 100 دانشگاه برتر آسیا را نیز رتبه بندی کرده است. دراین فهرست دانشگاه های علم و صنعت هنگ کنگ، دانشگاه هنگ کنگ، دانشگاه ملی سنگاپور، دانشگاه توکیو ژاپن و دانشگاه چینی هنگ کنگ مقام های اول تا پنجم را به دست آوردند.

برای این رتبه بندی شاخص های شهرت دانشگاه، نسبت دانشجو به دانشکده، استناد هر دانشکده و چند شاخص دیگر در نظر گرفته شده است.

برچسب ها: علمی,سایر,رتبه بندی دانشگاه های جهان, | موضوع : ,, | بازدید : 245

[ چهارشنبه 28 دی 1390 ] [ 14:50 ] [ علی قانع ] [ ]

 

 

وقتی صحبت از نوابغ اول جهان به میان می آید، ناخودآگاه نام آلبرت انیشتین به اذهان خطور می کند، اما این فیزیکدان مشهور آلمانی جزو این فهرست ۱۰ نفره نیست زیرا ضریب هوشی یا همان تخمین زده شده است.


ادامه مطلب
برچسب ها: علمی,سایر,فهرست 10 نابغه برتر جهان که انیشتین جزو آنها نیست!, | موضوع : ,, | بازدید : 345

[ پنجشنبه 29 دی 1390 ] [ 18:47 ] [ علی قانع ] [ ]

مقدمه

استیون ویلیام هاوکینگ (به انگلیسی: Stephen William Hawking) (زاده ۸ ژانویه ۱۹۴۲) یک فیزیکدان نظری و کیهان‌شناس بریتانیایی است که کارهای علمی اش سابقه‌ای بیش از چهل سال دارد. کتاب‌ها و همایش‌هایش او را به یک چهرهٔ محبوب تبدیل کرده است. در حال حاضر، او عضو جامعهٔ سلطنتی هنر، یک عضو ثابت جامعهٔ اسقفان دانشمند و در سال ۲۰۰۹ میلادی دریافت کننده‌ مدال آزادی ریاست جمهوری امریکا است.


ادامه مطلب
برچسب ها: علمی,فیزیک,اشخاص برجسته,استیون ویلیام هاوکینگ, | موضوع : ,, | بازدید : 10293

[ چهارشنبه 28 دی 1390 ] [ 14:41 ] [ علی قانع ] [ ]

این کهکشان تنها 750میلیون سال پس از به‌وجودآمدن کهکشان ما پدید آمده و درنتیجه کهکشانی بسیار قدیمی است. مشاهدات مادون قرمز هابل و اسپیتزر در بررسی نحوه شکل‌گیری ستاره‌های این کهکشان بسیار تاثیرگذار بوده است.

ستاره‌شناسان از انفجار عظیم شکل‌گیری ستاره‌های این کهکشان بسیار شگفت زده‌اند چراکه GN-108036 بسیار کوچک بوده و از دوره‌های اولیه کیهانی وجود داشته و پیدایش آن به چندین میلیون سال پس از بیگ بنگ بازمی‌گردد.

نکته دیگر آن است که در هنگام پیدایش، کهکشان‌ها معمولا کوچکتر از اندازه امروزی‌شان بوده اما دائما در حال متراکم‌تر شدن هستند. در دوره پیدایش کیهان گسترش یافته و پس از پیدایش انفجاری‌اش سرد شد. اتم‌های هیدروژن در کیهان پخش شده و ابرضخیم و کدری را تشکیل دادند.

این دوره را دوران تاریک می‌نامند چراکه هنوز نخستین ستاره‌ها و کهکشان‌ها به‌وجود نیامده بودند تا کیهان را روشن کنند. این دوران تاریک هنگامی به پایان رسید که نور از نزدیک‌ترین کهکشان‌ها گازهای تیره را یونیزه کرده و آنها را شفاف کردند.

کهکشان‌های مشابه GN-108036 در پدیدآمدن چنین رویدادی نقش مهمی را ایفا کرده‌اند. مباشر می‌گوید: حجم بالای تشکیل شدن ستاره درGN-108036 نشان‌دهنده آن است که حجم و تراکم این کهکشان بلافاصله پس از تشکیل بیگ بنگ و درست زمانی که عمر گیتی 5درصد عمر فعلی‌اش بوده شکل گرفته است. درنتیجه می‌توان گفت، GN-108036 منشا تکامل‌یافته و انبوه کهکشان‌های امروزی است.

برچسب ها: علمی,فضا نوردی و نجوم,کشف کهکشان نادر, | موضوع : ,, | بازدید : 242

[ چهارشنبه 28 دی 1390 ] [ 14:37 ] [ علی قانع ] [ ]

لیزرچیست چه کاربردی دارد چگونه اختراع شد و...


ادامه مطلب
برچسب ها: علمی,فیزیک,لیزر,لیزر1, | موضوع : ,, | بازدید : 8767

[ چهارشنبه 28 دی 1390 ] [ 13:22 ] [ علی قانع ] [ ]

واژه لیزر (به انگلیسی: Laser) سرواژهٔ عبارت «Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation» به معنی «تقویت نور به روش گسیل القایی تابش» است.

لیزر ابزاری است که نور را به صورت پرتوهای موازی بسیار باریکی که طول موج مشخصی دارند ساطع می‌کنند. این دستگاه از ماده‌ای جمع کننده یا فعال کنده نور تشکیل شده که درون محفظه تشدید نور قرار دارد. این ماده پرتو نور را که به وسیله یک منبع انرزی بیرونی (از نوع الکتریسیته یا نور) به وجود آمده، تقویت می‌کند.......

محتویات

 

ادامه مطلب
برچسب ها: علمی,فیزیک,لیزر,لیزر(از ویکی پدیا), | موضوع : ,, | بازدید : 6912

[ چهارشنبه 28 دی 1390 ] [ 13:24 ] [ علی قانع ] [ ]
صفحه قبل 1 صفحه بعد
درباره وبلاگ

این وبلاگ واسه اوناییه که میخوان تحقیق علمی و درسی و ... lecture واسه کلاس زبانشون ببرن نمیدونن از کجا بیارن... مطالب رو بخونید ضرر نمیکنید...مشتری هم میشین
آخرين مطالب
آرشيو مطالب
جعبه پیام
خبرنامه
نظرسنجی
کدوم مطالب سایت رو بیشتر دوست دارید؟
آمار بازدید
آنلاین : 1
بازدید امروز : 50
بازدید دیروز : 32
بازدید هفته گذشته : 174
بازدید ماه گذشته : 505
بازدید سال گذشته : 1216
کل بازدید : 1044861
امکانات وب