این کهکشان تنها 750میلیون سال پس از به‌وجودآمدن کهکشان ما پدید آمده و درنتیجه کهکشانی بسیار قدیمی است. مشاهدات مادون قرمز هابل و اسپیتزر در بررسی نحوه شکل‌گیری ستاره‌های این کهکشان بسیار تاثیرگذار بوده است.

ستاره‌شناسان از انفجار عظیم شکل‌گیری ستاره‌های این کهکشان بسیار شگفت زده‌اند چراکه GN-108036 بسیار کوچک بوده و از دوره‌های اولیه کیهانی وجود داشته و پیدایش آن به چندین میلیون سال پس از بیگ بنگ بازمی‌گردد.

نکته دیگر آن است که در هنگام پیدایش، کهکشان‌ها معمولا کوچکتر از اندازه امروزی‌شان بوده اما دائما در حال متراکم‌تر شدن هستند. در دوره پیدایش کیهان گسترش یافته و پس از پیدایش انفجاری‌اش سرد شد. اتم‌های هیدروژن در کیهان پخش شده و ابرضخیم و کدری را تشکیل دادند.

این دوره را دوران تاریک می‌نامند چراکه هنوز نخستین ستاره‌ها و کهکشان‌ها به‌وجود نیامده بودند تا کیهان را روشن کنند. این دوران تاریک هنگامی به پایان رسید که نور از نزدیک‌ترین کهکشان‌ها گازهای تیره را یونیزه کرده و آنها را شفاف کردند.

کهکشان‌های مشابه GN-108036 در پدیدآمدن چنین رویدادی نقش مهمی را ایفا کرده‌اند. مباشر می‌گوید: حجم بالای تشکیل شدن ستاره درGN-108036 نشان‌دهنده آن است که حجم و تراکم این کهکشان بلافاصله پس از تشکیل بیگ بنگ و درست زمانی که عمر گیتی 5درصد عمر فعلی‌اش بوده شکل گرفته است. درنتیجه می‌توان گفت، GN-108036 منشا تکامل‌یافته و انبوه کهکشان‌های امروزی است.

برچسب ها: علمی,فضا نوردی و نجوم,کشف کهکشان نادر, | موضوع : ,, | بازدید : 242

[ چهارشنبه 28 دی 1390 ] [ 14:37 ] [ علی قانع ] [ ]
صفحه قبل 1 صفحه بعد
درباره وبلاگ

این وبلاگ واسه اوناییه که میخوان تحقیق علمی و درسی و ... lecture واسه کلاس زبانشون ببرن نمیدونن از کجا بیارن... مطالب رو بخونید ضرر نمیکنید...مشتری هم میشین
آخرين مطالب
آرشيو مطالب
جعبه پیام
خبرنامه
نظرسنجی
کدوم مطالب سایت رو بیشتر دوست دارید؟
آمار بازدید
آنلاین : 1
بازدید امروز : 49
بازدید دیروز : 32
بازدید هفته گذشته : 173
بازدید ماه گذشته : 504
بازدید سال گذشته : 1215
کل بازدید : 1044860
امکانات وب